Ooperisümbioos: Filipp Loss – „Ruslan ja Ludmilla“

Ooperisümbioos Filipp Loss – „Ruslan ja Ludmilla“Tartu linna päev esitleb uhkusega: ooperisümbioos ¹ teosest, mis olnud pea vaheaegadeta Moskva Suure Teatri mängukavas alates esietendusest 1846. aastal!

Siin ei ole ka midagi imestada, sest kaunis muusika on loodud poeemile, mille kirjutas veel noor ja ülemeelik Aleksandr Puškin…

Tuntud vene helilooja Mihhail Glinka mõtles poeemi „Ruslan ja Ludmilla“ ainetel ooperi kirjutamisele juba Aleksander Puškini eluajal. Helilooja sooviks oli, et libreto kirjutaks Puškin, aga sellele plaanile tõmbas kriipsu peale poeedi ootamatu surm. Siiski alustas helilooja ooperi kirjutamist vahetult pärast Puškini surma ja nii sündiski osa ooperi muusikast veel enne libreto valmimist. Libretistid pidi kirjutamisel arvestama juba olemasoleva muusikaga ja nii tuli ooperist välja jätta nii tegelasi kui ka terveid tegevusliine, mis olid olemas poeemis. Ent ikka on loos alles palju isiklikku, emotsionaalset ja tundlikku…
Tulge vaatama, millise võtme annab maailmakuulsale ooperile Tartu linna päev ja 29. juuni koosseis!

Filipp Lossi ning Mihhail Glinka „Ruslan ja Ludmilla“ etendub Tartu linna päeval, 29. juunil 2019 kell 16 ja kell 19 Elleri muusikakooli Tubina saalis (Lossi 15).

Osades: Alexandr Domowoy (Vene Teater), Dan Jeršov (Vene Teater), sopran Elena Bražnik ja tenor Mehis Tiits (RO Estonia)

Autor ja lavastaja: Filipp Loss (Vene Teater)

Pianist: Riina Pikani

Ooperisümbioosi kestus: ca 45 minutit

Sissepääs tasuta.

¹ Ooperisümbioos. Tartu linna päev 2016 raames loodud muusikaline termin – ooperisolistide jt klassikalise muusika viljelejate ning mitteooperilauljast interpreetide ühine kontsert või etteaste, mille käigus laenatakse üksteisele repertuaari ehk lahkutakse mugavustsoonist ja ehmatatakse varasemat kuulamiskogemust. Kontserdi jooksul ei suhtuta surmtõsiselt ega ülearu pühalikult ei ilma, inimestesse ega endasse. Võimalik publik hõlmab nii žanripuritaane kui veendunud ooperisõpru, kindlasti ka ooperi suhtes seisukohatuid.